top of page

Σαν να μη πέρασε μια μέρα...

Ποιος θα το περίμενε ότι ο πρώτος αγώνας ύστερα από την καραντίνα θα έβρισκε το κολυμβητικό μας τμήμα σε τρομερό βαθμό ετοιμότητας και στην πρώτη θέση της κατάταξης μεταλλίων; Η ομάδα μας έδειξε σε αρκετά καλή κατάσταση για την εποχή και απέδειξε ότι της ταιριάζουν τα δύσκολα. Μπορεί να μετρήσαμε απουσίες αλλά τα έντεκα νέα πρόσωπα στη κολυμβητική μας σύνθεση μαζί με τους παλιούς έδειξαν το δρόμο προς την κορυφή. Με τελικό απολογισμό 9 εθνικά ρεκόρ, 21 χρυσά, 12 αργυρά και 10 χάλκινα αλλά και καλές εμφανίσεις με ατομικά ρεκόρ, διατηρώντας πάντα το άριστο αγωνιστικό ομαδικό κλίμα στις τάξεις μας, μόνο ικανοποιημένοι και χαρούμενοι μπορούμε να είμαστε.

Η διοργάνωση διεξήχθη στο ανοιχτό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ (17-18/10) παράλληλα με την κολυμβητική ημερίδα για τις ομάδες που δε διαθέτουν ειδική αθλητική αναγνώριση. Τηρήθηκαν όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα ασφαλούς άθλησης, ενώ ακόμα για πρώτη φορά οι αγώνες μεταδόθηκαν ζωντανά ύστερα από πρόταση του σωματείου μας. Στην αποστολή συμμετείχαν οι προπονητές Άρης Μαυρόπουλος, Αποστόλης Μπαλτούμας, Μάγδα Βαρσάκη, Κατερίνα Καπασούρη, Βρεττούλα Πλουμίδου και Εβελίνα Γιαλλίδη. Αρχηγός αποστολής ήταν ο πρόεδρος Παναγιώτης Καδδάς, ενώ για ακόμη μία χρονιά τη φωτογραφική κάλυψη προσέφερε εθελοντικά η Χριστίνα Γκαρλαούνη (Gtitini photography), αποτυπώνοντας με τον φακό της μοναδικές στιγμές από τη διοργάνωση.

Μαρία Φανουρία Τζιβελέκη S5, Youth 10-14

Η νεαρότερη της αποστολής στο ντεμπούτο της έκανε θαύματα! Όχι μόνο αναδείχθηκε πρωταθλήτρια σε τρία αγωνίσματα με ισάριθμα πανελλήνια ρεκόρ, αλλά στα 50μ ελεύθερο και 50μ ύπτιο ξεπέρασε και τις γυναίκες της κατηγορίας!

χρυσό - 50μ ελεύθερο ΠΡ

χρυσό - 50μ ύπτιο ΠΡ

χρυσό - 100μ ελεύθερο ΠΡ

Παναγιώτης Στεφανάκης S7, SB6 Youth 15-17

Ο Παναγιώτης πιστός με τα ρεκόρ! Απολογισμός 3 χρυσά μετάλλια με 3 πανελλήνια ρεκόρ και 1 αργυρό με τη σκυτάλη!

χρυσό - 100μ ύπτιο ΠΡ

αργυρό - 4x100μ μεικτή 34p

Μάξιμος Γάγγος S7, SB7 Youth 10-14

Ο Μάξιμος συνέτριψε το δικό του ρεκόρ στο πρόσθιο που κατείχε από τις αρχές του 2019 στη διεθνή συνάντηση της Πτολεμαΐδας! Συνολικά 4 χρυσά για τον πρωταθλητή μας!

χρυσό - 100μ πρόσθιο ΠΡ

χρυσό - 100μ ελεύθερο

χρυσό - 50μ ελεύθερο

χρυσό - 4x100μ ελεύθερο 34p

Καραμπέτ Τουρακιάν S9, Youth 10-14

Ο Καραμπέτ παρά την ελλιπή του προετοιμασία, κατάφερε να σημειώσει πανελλήνιο ρεκόρ στα 100μ ελεύθερο, ενώ αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος σε 3 αγωνίσματα!

Μιχάλης Αναστασιάδης S14

Ο Μιχάλης ήρθε σα σίφουνας από το πουθενά και στο ντεμπούτο του αναδείχθηκε δις πρωταθλητής στην ανταγωνιστική κατηγορία S14, ενώ ήταν μέλος της χρυσής σκυτάλης που συνέτριψε το πανελλήνιο ρεκόρ στα 4x100μ ελεύθερο!

χρυσό - 200μ ελεύθερο

χρυσό - 4x100μ ελεύθερο 34p ΠΡ

χάλκινο - 100μ ύπτιο

Αλκίνοος Τσέκος S14

Πρώτη συμμετοχή και για τον Αλκίνοο, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στα 100μ ελεύθερο, ενώ έχασε με ιδιαίτερα μικρή διαφορά δύο χρυσά, ένα από το συναθλητή του Αναστασιάδη στα 200μ ελεύθερο και ένα από τον Μακρή στα 200μ μεικτή! Μέλος και αυτός της χρυσής σκυτάλης!

αργυρό - 200μ ελεύθερο

αργυρό - 200μ μεικτή

Δημήτρης Πατακιάς S13

Πρώτη φορά πρωταθλητής ο Δημήτρης, ο οποίος έπειτα από το μουδιασμένο ξεκίνημα στα 50μ ελεύθερο το Σάββατο, την Κυριακή επέστρεψε δριμύτερος και κατέκτησε με καλή εμφάνιση την πρώτη θέση!

αργυρό - 50μ ελεύθερο

Δημήτρης Βουβόπουλος S8, SB8

Ο πρωταθλητής Ελλάδος στα 100μ ύπτιο ξαναχτυπά! Ο Δημήτρης διατήρησε τον τίτλο του ενώ ακόμα βρέθηκε στο βάθρο στο πρόσθιο!

χρυσό - 100μ ύπτιο

χάλκινο - 100μ πρόσθιο

Νίκος Γιαννακουλάκος S14

Ο πολυνίκης Νίκος, έστω και λαβωμένος απέδειξε τον λόγο που αποκτήθηκε! Βάθρο και στα τρία αγωνίσματα του ελευθέρου, χάνοντας το χρυσό στα 50μ στον μπορντό εμφύλιο από τον Αναστασιάδη για μόλις 0.03! Μέλος φυσικά στη χρυσή σκυτάλη με το σπουδαίο πανελλήνιο ρεκόρ!

αργυρό - 100μ ελεύθερο

χάλκινο - 200μ ελεύθερο

Θανάσης Παπαγιάννης S14

Στην πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα μας, συμπλήρωσε ιδανικά το χρυσό καρέ της σκυτάλης!

Μαρία Πατσατσόγλου S5

Πρωταθλήτρια για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο ύπτιο!

χρυσό - 50μ ύπτιο

Υάκινθος Μιχαλάκης S10

Πρωταθλητής στο ύπτιο ο Υάκινθος μόλις στη δεύτερη χρονιά συμμετοχής!

7η θέση - 50μ ελεύθερο

Βλάσης Κατσίκας S7

Ο Βλάσης ύστερα από δύο ακυρώσεις σε πεταλούδα και ύπτιο, βρήκε τα πατήματά του και αναδείχθηκε για πρώτη φορά πρωταθλήτης!

χρυσό - 400μ ελεύθερο

Δημήτρης Τσεβάς S6

Ακόμα μία μεταγραφή μας που απέδωσε τα μέγιστα! Ο Δημήτρης αναδείχθηκε πρωταθλητής στη σκυτάλη ελευθέρου, ενώ ακόμα κατέκτησε 2 αργυρά!

αργυρό - 100μ ύπτιο

6η θέση - 50μ ελεύθερο

Γιάννης Βασιάδης S9

Ο Μπέντζαμιν Μπάτον των Καστελλάνων ξαναχτυπά! Πρωταθλητής στη σκυτάλη αλλά και επιστροφή στο βάθρο στα ατομικά αγωνίσματα!

χάλκινο - 400μ ελεύθερο

5η θέση - 50μ ελεύθερο

6η θέση - 100μ ελεύθερο

Νίκος Παπακυργιάκης S10

Ο Βολιώτης αθλητής μας, άφησε για λίγο το ποδήλατό του στην άκρη και απέδειξε ότι έχει εξίσου πολλές δυνατότητες και στις πισίνες!

χάλκινο - 50μ ελεύθερο

χάλκινο - 100μ ελεύθερο

4η θέση - 100μ πρόσθιο

Στέλιος Μουζακίτης S6

Πρώτη εμφάνιση με βάθρο και 3 μετάλλια για τον Στέλιο!

αργυρό - 50μ πεταλούδα

4η θέση - 50μ ελεύθερο

Αθανασία Κολτσίδα S5

Η Αθανασία σταθερή παρουσία στο βάθρο της κατηγορίας της!

Μαίρη Δανελάτου S14

Χάλκινο ντεμπούτο για τη Μαίρη στο ύπτιο!

Θεοφάνης Γκιάτα S14

Καλά πλασαρίσματα για τον Θεοφάνη στα αγωνίσματά του!

5η θέση - 100μ ύπτιο

5η θέση - 100μ πρόσθιο

Ζήσης Γιαταγανάκης S14

Πρώτη χρονιά με το μπορντό σκουφάκι, ο Ζήσης σημείωσε καλές εμφανίσεις στη δυσκολότερη κατηγορία του πρωταθλήματος!

5η θέση - 100μ ελεύθερο

5η θέση - 200μ ελεύθερο

10η θέση - 50μ ελεύθερο

Κατερίνα Σαράντη S10 - Ημερίδα

Η Κατερίνα στην πρώτη της κολυμβητική εμφάνιση με την ομάδα μας, δε δυσκολεύτηκε να κατακτήσει δύο πρώτες θέσεις με καλούς χρόνους στην ημερίδα που διεξήχθη παράλληλα με το πρωτάθλημα!